Najbrž vsi pomislite, da je vodnik oseba, ki vodi neko skupino do cilja po prej zastavljeni poti. Seveda je vodnik tudi to in še mnogo več. Vodnik je tudi oseba, ki spodbuja svoje kliente, jim pomaga,... To pa še zdaleč ni vse. Pretekle 4 dni sem bil na tečaju VPZS za kategorijo B na Valvazorjevem domu pod Stolom. Tam smo se poleg vsega kar smo se naučili na tečaju za kategorijo A, naučili tudi veliko novih stvari. Ker v kategorijo B spadajo zahtevne (Z) in zelo zahtevne (ZZ) kopne ture in lahka brezpotja smo se naučili predvsem vrvne tehnike in prečenja snežišč, ki nas lahko ne malokdaj presenetijo v visokogorju. V sklopu kategorije B so tudi lahka brezpotja, kar pomeni, da moramo vodniki, ki vodimo takšne ture obvladati orientacijo, saj nas želja po cilju nemalo kdaj vodi izven označenih poti. Pa tudi v primeru slabe vremena je orientacija zelo otežena ali pa skoraj nemogoča. Vse to in še več spada v pojem vodništva in vodenja klientov.
To izobraževanje ali bolje rečeno tečaj je potekal v okviru vodniške komisije (VK). Predavali in demonstrirali so nam vrhunski strokovnjak na tem področju, ki so aktivni tudi v svetovnem merilu. Vsi so aktivni člani Gorske reševalne zveze Slovenije (GRZS) pa tudi alpinisti in himalaisti. Vse to nam pove, da je bil tečaj izpeljan na visokem nivoju in na terenu, ki je čim bližje realni situaciji, ki se nam lahko pripeti v gorah.
grb vodniške komisije
(tak je tudi našitek vodnika PZS)
Vsi pa se moremo zavedati, da hojo v gore ne smemo jemati z levo roko. Tako vodnik kot tudi klient se morata pripraviti več kot 100% in dati na turi tudi od sebe. Ve se, da je vodnik tisti katerega odločitve se morajo spoštovati in navsezadnje naš cilj ni vedno osvojiti vrh gore ampak doživeti neko prijetno, razburljivo in zanimivo izkušnjo iz katere se bodo vsi udeleženci nekaj naučili.
Pa varen korak
Ni komentarjev:
Objavite komentar